top of page
Kızım Yoshiko /
My Daughter Yoshiko

15 dk. – Kısa, Dram – Renkli - Amerika Birleşik Devletleri – 2018 - Dil: İngilizce (Türkçe Altyazılı)

15 mins- Short, Drama - Color - United States - 2018 - Language: English (Turkish Subtitles)


Yönetmen / Director : Brian Blum

Senaryo / Screenplay :  Brian Blum, Kent Morita 

Yapımcı / Producer : David EM Maire,  Bryan Benitez, Ryan Beharry

Oyuncular / Cast Saori Goda, Mei-Lin Hosang, Yoshi Amao, Rika Akanishi, Amy Hoerler

Saki’nin kızına Otizm Spektrum Bozukluğu teşhisi konur. Kocası yurtdışında orduda görev yaptığı için, bu durumla yalnız başa çıkmak zorundadır. Yardım istemek için çok gururlu olan Saki, kızına mümkün olan en iyi yaşamı sağlama gibi göz korkutucu bir görevle karşı karşıyadır.

With her daughter Yoshiko diagnosed with Autism Spectrum Disorder, and her husband overseas serving in the military, Saki Omura is finding it harder and harder to cope. Too ashamed to burden others and too proud to ask for help, Saki faces the now-daunting task of giving her daughter the best life possible.

Brian Blum, NYC merkezli bir film yönetmeni. Florida'da büyüdü ve lisede film yapımcılığına olan tutkusunu keşfetti ve okulunun Sabah Duyuruları videosu için 'reklamlar' yönetti. Brian, liseden sonra, NYU'nun prestijli Tisch School of the Arts'ta becerilerini geliştirmeye devam etti ve 2015'te mezun oldu. NYU Tez filmi Blood and Water, NYU'nun vitrin festivali First Run Film Festivali'nde birincilik ödülü kazandı ve listeye girdi.

 

Brian Blum is a film director based out of NYC. Brian grew up in Miami, Florida, and discovered his passion for filmmaking in high school while directing 'commercials' for his school's video Morning Announcements program. After high school, Brian went on to hone his skills at NYU's prestigious Tisch School of the Arts, graduating in 2015. His NYU Thesis film, Blood and Water, won 1st prize at NYU's showcase festival, the First Run Film Festival, and was shortlisted for a BAFTA Student Film Award in 2018.

 

Ödüller 

Miami Film Festivali, Miami,  Amerika Birleşik Devletleri, 3 Mart 2019, Dünya Prömiyeri, Zeno Dağı Ödülü Sahibi

 

Awards

Miami Film Festival Miami, United States, March 3, 2019, World Premiere Zeno Mountain Award Winner

bottom of page