top of page
Evde Hav Türkiye /
Stay and Bark at home Turkey

5 dk. – Kısa - Renkli – Türkiye - 2020 – Dil: Türkçe (İngilizce Altyazılı) 

5 mins- Short - Color - Turkey - 2020 - Language: Turkish (English Subtitled)


Yönetmen / Director : Nisan Uğur

Senaryo / Screenplay :  Nisan Uğur

Yapımcı / Producer : Serpil Altın

Oyuncular / Cast : Alex  Barış Kıralioğlu

Alex, 3 yaşında bir Pekingese köpeği ve ailesi, her gün işe gittiği için evde yalnız kalıyor. Ancak bir süre sonra bu durum değişir ve Alex, bir virüs yüzünden dışarı çıkamayıp evde kalan ailesiyle yeni bir hayata alışmaya çalışır.

 

Alex, a 3-year-old Pekingese dog, is left at home alone as his family goes to work every day. But after a while, this situation changes and Alex tries to adjust to a new life with his family, who cannot go out due to a virus.

 

Nisan Uğur, 2004 yılında İstanbul'da doğdu. Nisan şu anda Nezihe Hasan Kılıç Anadolu Lisesi 10. sınıfta okuyor. Sinemaya merakı ortaokul yıllarında başladı. Sadece bir izleyici olmanın ötesinde, filmleri kendisi çekmek istiyordu. Ailesinin desteğiyle 11 yaşında cep telefonuyla ilk kısa filmi Zinko’yu çekti. 2015 Rotary Kısa Film Yarışması’nda en genç yönetmen ödülünü oyuncak köpeği Zinko'nun hikayesiyle aldı. "Evde Hav Türkiye" ikinci kısa filmidir.

 

Nisan Uğur was born in Istanbul in 2004. Nisan is currently studying at Nezihe Hasan Kılıç Anatolian High School in the 10th grade. Her interest in cinema started in the middle school year. She wanted to shoot the movies herself, beyond just being a viewer. With the support of her family, she made her first short film, Zinko, at the age of 11 using her mobile phone. She got the youngest director award in the 2015 Rotary Short Film competition for the story of her toy dog Zinko. Stay and Bark at home Turkey, is her second short film

bottom of page