top of page
Benim Annem En İyisi / My Mother Is The Best

15 dk. – Kısa, Dram – Siyah Beyaz – Macaristan – 2019 – Dil: Macarca (Türkçe Altyazılı)

15 mins - Short, Drama - Black & White - Hungary - 2019 - Language: Hungarian (Turkish Subtitles)


Yönetmen / Director : Gergely Fonyo

Senaryo / Screenplay :  Gergely Fonyo 

Yapımcı / Producer : Katalin Fonyo, Gabor Ferenczy

Onu fiziksel ve duygusal olarak taciz eden ve aşağılayan narsist, alkolik annesiyle yalnız yaşayan 12 yaşındaki Lali'nin Anneler Günü hikayesi. Tüm bunlara rağmen veya belki de bundan dolayı, Lali’nin annesine olan bağlılığı ortalama bir çocuktan daha güçlüdür. Annesini dünyanın en iyi annesi olarak görür, bu imajı korumak için yalan söylemesi gerekse bile...

The story of a Mother’s Day in the life of Lali (12) who lives alone with his severely narcissistic, alcoholic mother who physically and emotionally abuses and humiliates him. Despite all this, or maybe because of this, Lali’s attachment to his mother is stronger than the average kids’ – he sees his mother as the best mother in the world, even if he has to lie to protect this image.

Gergely'nin ilk yönetmenlik denemesi olan ve karmaşık bir anne-oğul ilişkisi üzerine yazdığı, yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği film Johnny Famous, 2000 yılında Macar Film Haftasında birincilik ödülünü kazandı. O zamandan beri başarılı bir şekilde sinema filmleri ve televizyon yönetmenliği yapıyor. Son çalışmaları arasında Banff Dünya Medya Festivalinde “2015 Rocky” ödülğne ve Sichuan Uluslararası TV Festivalinde “Altın Panda Ödülü-En İyi Yönetmen” kategorisine aday gösterilen bir TV filmi olan "Taş Maymunlar Evi" ve Karlovy Vary Varyete Eleştirmenlerin Seçimi bölümüne seçilen ve 2009'da Granada Film Festivalinde en iyi film ödülünü kazanan müzikal komedi filmi “Made in Hungaria” bulunmakta.

 

Gergely’s directorial debut Johnny Famous, a drama feature he wrote, directed and produced about a complex mother and son relationship won the First Prize in the Hungarian Film Week in 2000. He has been successfully directing feature films and television ever since. His recent works include “The House of the Stone Monkeys - a Tv movie nominated for 2015 Rocky Awards at Banff World Media Festival, and for the Golden Panda Award - Best Director category at the Sichuan International Tv Festival; as well as Made in Hungaria, a musical comedy feature film, which was selected for Karlovy Vary Variety Critics Choice Section, and won Best Picture at the Granada Film Festival in 2009.

bottom of page