top of page
Paris’in Çocukları / Kokokids of Paris 

14 dk. – Kısa, Dram – Renkli - Fransa - 2019 – Dil: Fransızca (Türkçe Altyazılı)

14 mins- Short, Drama - Color - France - 2019 - Language: French (Turkish Subtitles


Yönetmen / Director : Alexia Colette

Senaryo / Screenplay :  Alexia Colette

Oyuncular / Cast Chaya Kama, Lou-Ann Zozime

Işıklar Şehri'nin karanlık taraflarına bir bakış. 6 yaşındaki utangaç Lou-Ann,  akıllı ve esprili 8 yaşındaki Chaya ile Paris'teki bir parkta tanışır. Afro-elektro dansı yaparak hızlı bir şekilde bağ kurarlar ve Paris'i rüya gibi bir macerada keşfederler. Ancak, hava kararınca, hayatlarını çevreleyen sert ve görünmez gerçeklikle karşı karşıya kalırlar.

 

A glimpse into the dark side of the City of Lights. Shy 6-year-old Lou-Ann meets the smart and witty 8-year-old Chaya at a park in Paris. They quickly connect by doing an Afro-electro dance and discover Paris on a dream adventure. However, when it gets dark, they are faced with the harsh and invisible reality that surrounds their lives.

Alexia Colette, SFFILM'deki ikinci yılını 2019 yılında tamamladı. Daha önce Paris'te yaşadı; 4 uzun metrajlı belgesel film, 1 bölümlü kısa film ve Fransız ulusal televizyonu için 1 ödüllü kısa belgesel yazdı ve yönetti. Alexia'nın bir saat süren araştırma belgeseli "24 saat içinde: Paket Teslimatının Gizli Tarafı" 2013'teki ilk yayınında 1,1 milyon seyirci tarafından izlendi. Ayrıca Jennifer Lopez, Jason Statham ve Fransız aktris Carole Bouquet gibi sanatçılarla röportajlar yaptı. Büyük Fransız ulusal ağlarında (ARTE, TF1, France 2, France 3, France 5, M6, TMC) çalıştı ve Europe 1, Le Monde, Télérama, L'Humanité gibi Fransız ulusal medyasından olumlu eleştiriler aldı.

 

Alexia Colette finished in 2019 her second-year residency at SFFILM. Switching to narrative, she is currently developing her first narrative feature (psycho-thriller) and her second short (midnight category). Previously based in Paris, she wrote/directed 4 feature documentary films, 1 episodic short-form doc and 1 award-winning short doc for French national TV. Alexia’s hour-long investigative documentary film "In 24 hours flat: the secret side of package delivery" received 1.1 million prime time viewers during its first 2013 airing. She also interviewed artists such as Jennifer Lopez, Jason Statham and French actress Carole Bouquet. She worked for major French national networks (ARTE, TF1, France 2, France 3, France 5, M6, TMC) and received positive reviews from French national media such as Europe 1, Le Monde, Télérama, L'Humanité.

 

Ödüller 

Micheaux Film Festivali, 2020 Los Angeles,Amerika Birleşik Devletleri, Üstün Uluslararası Film ve 6 adaylık

Boston Uluslararası Film Festivali, 2020 Resmi Seçim

Queens Film Festivali, 2020 Resmi Seçim

The Method Film Festivali, 2020 Los Angeles Resmi Seçimi

Denton Black Film Festivali, 2020 Denton, Texas Resmi Seçimi

 

Awards

Micheaux Film Festival, 2020 Los Angeles, United States Outstanding International Film & 6 nominations

Boston International Film Festival, 2020 Official Selection

Queens Film Festival, 2020 Official Selection

The Method Film Festival, 2020 Los Angeles, Official Selection

Denton Black Film Festival, 2020 Denton, Texas Official Selection

bottom of page